May 26th, 2024

AMAC Swim Club hosts local meet

By MEDICINE HAT NEWS on May 14, 2024.

SUBMITTED PHOTO

sports@medicinehatnews.com@MedicineHatNews

The Alberta Marlin Aquatic Club hosted the Marlin Mercenary Madness this weekend.

The local swim club had 46 of their swimmers compete at the meet, here are their results.

Female 10 and under

Braelynn Gale (9): Finished third in 200m Medley Relay, 12th in 200m Free, 20th in 50m Back, 21st in 100m Free, 25th in 50m Breast and 26th in 50m Free.

Amelia Grisak (10): Finished third in 200m Medley Relay, fifth in 200m Free Relay, 11th in 50m Fly and 200m Free, 14th in 100m Breast, 18th in 50m Breast, 19th in 100m Free, 20th in 50m Free and 22nd in 50m Back.


Isabela Josey (10): Finished first in 50m Breast, 100m Breast, 200m Breast and 400m Free, second in 200m Free, third in 50m Back and 200m Free and fifth in 100m Free.

Lillian Liebenberg (9): Finished fifth in 200m Free Relay, ninth in 50m Fly, 12th in 100m Free, 14th in 50m Back and 50m Free, 16th in 100m Breast and 20th in 50m Breast.

Isabelle McWilliams (9): Finished third in 200m Medley Relay, fifth in 200m Free Relay, sixth in 100m Back (9-year-old Festival Time), seventh in 50m Back (9-year-old Festival Time), 11th in 100m Breast, 15th in 100m Free, 17th in 50m Breast and 18th in 50m Free.

Olivia McWilliams (10): Finished first in 50m Back (10-year-old Festival Time), 100m Back and 1,500m Free (Club Record), second in 100m Free, 200m Medley Relay, 200m Free Relay and 200m Back, fourth in 50m Breast and sixth in 50m Free.

Lucy Pattison (8): Finished third in 200m Medley Relay, fifth in 200m Free Relay, seventh in 200m Free, 10th in 100m Breast, 13th in 50m Breast and 50m Back, 15th in 50m Free and 16th in 100m Free.

Maria Robinson (10): Finished second in 200m Free Relay and 200m in Medley Relay,

200m Free, fifth in 50m Fly, ninth in 50m Back, 100m Breast and 100m Free, 10th in 50m Breast and 13th in 50m Free.

Marsha Van Der Merwe (9): Finished second in 200m Free Relay, 50m Fly (10-year-old Festival Time) and 200m Medley Relay, third in 200 IM, fifth in 100m Breast, 200m Breast and 200m Free, sixth in 50m Breast and 14th in 100m Back.


Female 11-12

Nayla Berg (12): Finished first in 50m Breast Final (12 and under Champ Time and 13-14 year-old Provincial Time) and 200m Breast Final, second in 100m Breast Final, 200m Free Relay and 400m Free, third in 200m Medley Relay, fourth in 100m Free Final (12-year-old Provincial Time) and sixth in 50m Free (12-year-old Provincial Time).

Ashlyn Dornian (11): Finished 21st in 100m Back, 25th in 50m Fly, 31st in 200m Free, 36th in 50m Breast and 44th in 50m Free.

Carleigh Gainsborough (11): Finished second in 200m Free Relay, third in 200m Medley Relay, 12th in 50m Back and 100m Back, 19th in 200m Free and 200m Breast, 22nd in 50m Breast and 100m Free and 30th in 50m Free.

Abigail Holden (11): Finished 22nd in 50m Fly, 25th in 50m Back, 29th in 200m Free, 30th in 100m Breast, 31st in 100m Free and 40th in 50m Free.

Charlotte Kurpjuweit (11): Finished seventh in 50m Back Final, eighth in 50m Back Prelim, 10th in 100m Back, 18th in 200m Breast, 21st in 50m Fly and 200m Free, 24th in 100m Free and 28th in 50m Breast.

Olivia Liebenberg (11): Finished second in 200m Free Relay, third in 200m Medley Relay, fourth in 400m Free, seventh in 100m Free (11-year-old Provincial Time) and 200m Free, eighth in 50m Back Final, 14th in 200m Breast, 16th in 200m IM and 17th in 50m Free.

Rylee Motz (11): Finished 28th in 100m Back, 34th in 50m Back, 50m Breast and 200m Free, 39th in 100m Free and 48th in 50m Free.

Holly Mulligan (12): Finished second in 200m Free Relay, third in 200m Medley Relay, eighth in 400m Free, 18th in 50m Breast, 50m Back and 100m Free, 19th in 100m Breast and 20th in 200m Free and 200m Breast.

Female 13-14

Lauren Gainsborough (13): Finished fourth in 200m Free Relay, fifth in 200m Medley Relay, eighth in 100m Fly Final and 200m Free, ninth in 50m Fly (13-14year-old Provincial Time) and 400m Free, 12th in 200m IM, 19th in 50m Free and 20th in 100m Free.


Estelle Grisak (13): Finished fourth in 400m Free, fifth in 50m Back, 100m Back and 200m Medley Relay, eighth in 100m Breast and 200m Back, 18th in 100m Free and 20th in 50m Free.

Teagan Hollingworth (14): Finished seventh in 100m Back, eighth in 100m Back, ninth in 200m Free, 10th in 50m Back, 16th in 200m IM, 18th in 50m Free, 21st in 100m Free and 22nd in 50m Fly.

Maja Kolodziej (13): Finished fifth in 200m Medley Relay, 10th in 400m Free, 11th in 100m Breast, 13th in 100m Back, 15th in 200m Free, 17th in 200m IM, 29th in 100m Free and 30th in 50m Fly.

Lily McWilliams (13): Finished second in 50m Free, 200m IM, 200m Free and 400m Free, third in 100m Free, fourth in 200m Free Relay and 800m Free (13-14 year-old Provincial Time), fifth in 200m Medley Relay and 13th in 50m Fly.

Jordyn Nikiel (13): Finished fourth in 200m Free Relay, fifth in 400m Free, 10th in 200m Back and 200m Free, 14th in 100m Free, 26th in 50m Free and 31st in 50m Fly.

Aliya Seeley (14): Finished second in 400m IM, fourth in 200m Free Relay, sixth in 200m Free, seventh in 100m Fly Final, 15th in 50m Fly and 100m Free and 28th in 50m Free.

Female 15 and over

Abigail Begin (16): Finished first in 100m Back Final, 200m Free Relay and 200m Medley Relay, second in 50m Back Final, third in 200m IM Final (15 and over Provincial Time) and 200m Back (15 and over Provincial Time), seventh in 50m Free Final and eighth in 50m Fly Final and 100m Breast Final.

Aydria Berg (15): Finished sixth in 200m Breast, ninth in 100m Fly, 15th in 50m Breast and 50m Back, 16th in 100m Free, 18th in 50m Fly and 19th in 50m Free.

Jordan Hill (15): Finished sixth in 400m Free, eighth in 800m Free, ninth in 200m Free, 14th in 50m Back and 100m Free and 20th in 50m Free and 50m Breast.

Morgan Hobson (15): Finished first in 200m Medley Relay and 200m Free Relay, second in 100m Breast, third in 50m Breast and 400m IM (15 and over Provincial Time), fourth in 50m Fly and 200m Breast, fifth in 50m Back and sixth in 100m Back.

Sarah Kradovill (15): Finished first in 50m Fly, 50m Breast, 100m Breast, 200m Free Relay, 200m IM Final (15 and over Champ Time), 200m Medley Relay and second in 50m Free, 200m Back (15 and over Provincial Time) and 800m Free (15 and over Provincial Time).

Jocelyn Macphail (17): Finished first in 200m Free Relay and 200m Medley Relay, second in 50m Fly Final, 100m Free Final and 1,500m Free, third in 50m Back Final and fourth in 50m Free Final and 100m Fly Final.

Sara McFadyen (17): Finished sixth in 200m Free, 11th in 100m Breast, 12th in 100m Free, 13th in 50m Breast, 14th in 50m Free and 15th in 50m Fly.


Amethyst Millar (15): Finished eighth in 50m Back, 11th in 50m Fly and 12th in 50m Free and 50m Breast.


Male 11 and under

Daniel Appleton (10): Finished third in 50m Fly Final and 200m Medley Relay, eighth in 100m Breast (10-year-old Festival Time), ninth in 200m Free, 12th in 50m Breast, 13th in 50m Free and 14th in 50m Back and 100m Free.

Tyne Bainbridge (10): Finished third in 200m Medley Relay, 11th in 200m Free, 17th in 50m Back, 18th in 100m Back, 19th in 50m Breast and 20th in 50m Free and 100m Free.

Kolton Clarke (10): Finished third in 200m Medley Relay, eighth 100m Back and 200m Free, 13th in 50m Back and 100m Breast, 14th in 50m Free and 16th in 100m Free.

Piercyn Berg (9): Finished ninth in 100m Breast and 10th in 50m Back.

Caleb Martin (9): Finished first in 200m Free Relay and 200m Medley Relay, third in 200m Free Final, fourth in 50m Free Final and 200m Back Final, fifth in 100m Free Final (11-year-old Festival Time), 11th in 50m Back, 15th in 100m Back and 18th in 50m Breast.

Ryes Pattison (10): Finished first in 200m Breast, 200m Free Relay and 200m Medley Relay, third in 200m IM Final, seventh in 50m Breast Final (10-year-old Festival Time) and 100m Breast (11-year-old Festival Time), 10th in 200m Free, 14th in 100m Back and 17th in 50m Free.

Austin Seeley (11): Finished first in 200m Free Relay, 200m IM Final and 200m Medley Relay, fifth in 100m Back Final (11-year-old Festival Time), sixth in 50m Breast Final, seventh in 200m Free Final, eighth in 100m Free Final and 10th in 50m Free.

Izaak Smith (11): Finished first in 200m Medley Relay and 200m Free Relay, third in 50m Back Final and 100m Breast Final, fourth in 50m Breast Final and 200m Free Final, sixth in 50m Free Final, 100m Back Final and 100m Free Final (11-year-old Festival Time).

Henley Yonkman (8): Finished third in 200m Medley Relay, 12th in 200m Free, 14th in 100m Breast, 17th in 50m Breast, 18th in 50m Back, 19th in 100m Free and 22nd in 50m Free.

Male 12-13

Gage Anderson (12): Finished third in 200m Free Relay, fourth in 200m Medley Relay, sixth in 200m Back, 200m IM Final and 800m Free (13-year-old Provincial Time), seventh in 100m Free Final (13-year-old Provincial Time), 11th in 100m Back, 14th in 100m Breast and 16th in 50m Free (12 and under Provincial Time).

Masao Mori (12): Finished first in 200m Back (13 and under Champ Time and 14-15-year-old Provincial Time) and 400m IM, second in 50m Fly Final (Club Record and 14-15-year-old Provincial Time) and 50m Back Final (Club Record, 13 and under Champ Time and 14-15-year-old Provincial Time), third in 200m Free Relay and 400m Free, fourth in 100m Breast Final and 200m Medley Relay and fifth in 50m Free (14-15-year-old Provincial Time).

Jack Mulligan (12): Finished third in 200m Free Relay, fourth in 400m Free, 13th in 100m Breast and 200m Breast, 16th in 50m Back and 200m Free, 21st in 100m Free and 24th in 100m Back.

Micah Smith (13): Finished third in 200m Free Relay, fourth in 200m Medley Relay, seventh in 200m Free Final, eighth in 50m Free Final (13-year-old Provincial Time), 12th in 50m Back and 50m Fly, 16th in 100m Breast, 17th in 100m Free and 18th in 100m Back.


Male 14-15

Wyatt Gage (15): Finished second in 50m Fly Final, third in 100m Fly Final, fourth in 50m Free Final, sixth in 400m Free, seventh in 100m Free Final and 200m Free Final and ninth in 50m Breast.

Caen McWilliams (14): Finished first in 50m Back, 200m Free Final (14-15-year-old Champ Time and 16 and over Provincial Time) and 400m Free, second in 1,500m Free (14-15-year-old Champ Time and 16 and over Provincial Time), third in 100m Free and 100m Back and fourth in 50m Fly.

Leo Yonkman (14): Finished sixth in 50m Back Final, seventh in 50m Free Final and 400m Free, eighth in 100m Breast, ninth in 100m Breast and 200m Free, 10th in 100m Free and 12th in 100m Back.

Male 16 and over

Matthew Daley (16): Finished second in 50m Breast Final, third in 50m Fly Final and 100m Breast Final, fifth in 50m Back Final, sixth in 50m Free Final and seventh in 100m Free Final.

Westin Endres (16): Finished second in 100m Breast Final, third in 100m Back Final, fourth in 50m Breast Final, 50m Back Final and 100m Free Final and fifth in 50m Free Final.

Johnathan Marshall (17): Finished first in 50m Free Final and 50m Fly Final and second in 50m Back Final, 100m Fly Final and 100m Free Final.

Next up for AMAC Swim club is the Provincial Series #4 – CSI 2024: Paris-Roubaix, where qualified swimmers will be attending at the end of May.

Share this story:

65
-64
Subscribe
Notify of
1 Comment
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments