July 12th, 2024

AMAC swim club races at LASC Fall Challenge over weekend

By Medicine Hat News on October 24, 2023.

The Alberta Marlin Aquatic Club kicked off its swim season this weekend.

AMAC competed at the LASC Fall Challenge held at the Max Bell Regional Aquatic Centre in Lethbridge, bringing home medals, new best times and several provincial standard achievements. Here are those with top-20 results:

Female 10 and under

Carleigh Gainsborough (10): Finished second in 200m Breast, third in 50m Back, fourth in 50m Fly and 100m Back, fifth in 100m Free, eighth in 50m Breast and 50m and ninth in 100m Breast.

Amelia Grisak (9): Finished 14th in 100m Back and 17th in 50m Breast.

Lillian Liebenberg (8): Finished sixth in 50m Fly.

Isabelle McWilliams (9): finished seventh in 100m Back, 15th in 50m Back, 16th in 50m Breast and 20th in 100m Free and 50m Free.

Olivia McWilliams (10): Finished first in 50m Back, second in 100m Back, third in 100m Breast and fourth in 200m Free and 100m Free. She also finished fifth in 50m Breast and 50m Free.

Maria Robinson (10): Finished 10th in 100m Back, 11th in 100m IM., 15th in 50m Free, 16th in 100m Breast, 16th in 50m Back and 18th in 100m Free.

Marsha Van Der Merwe (8): Finished third in 50m Fly, seventh in 50m Breast, ninth in 100m IM, 10th in 100m Breast, 11th 100 Free, 14th in 50m Free and 17th in 50m Back.

Female 11-12

Nayla Berg (11): Finished fifth in 200m Back, seventh in 400m Free, ninth in 100m Breast, 10th in 200m Free and 50m Breast (new 11 and under provincial time) and 17th in 50m Fly.

Lauren Gainsborough (12): Finished second in 100m Fly, sixth in 400m Free, seventh in 200m Free, ninth in 50m Breast (New 12-year-old provincial time), 10th in 50m Free, 11th in 200m IM and 50m in Fly and 16th in 100m Free.

Estelle Grisak (12): Finished fourth in 400m Free (new 12 and under provincial time), fourth in 200m Back, fifth in 200m Free (new 12 and under provincial time), 10th in 100m Back, 11th in 50m Back, 13th in 100m Free and 50 Free and 16th in 200m IM.

Charlotte Kurpjuweit (11): Finished 16th in 200m Free.

Olivia Liebenberg (11): Finished 15th in 200m Free.

Lily McWilliams (12): Finished second in 200m Back (new 12-year-old provincial time), second in 400m Free (new 12-year-old provincial time), third in 200m Free (new 12-year-old provincial time), third in 50m Free (new 12-year-old provincial time), fourth in 100m Free, seventh in 200m IM (new 12-year-old provincial time), 12th in 50m Fly and 13th in 100m Breast.

Female 13-14

Aydria Berg (14): Finished ninth in 400m Free, 10th in 200m Free, 11th in 100m IM and 16th in 50m Breast.

Jordan Hill (14): Finished 12th in 200m Free and 100m Back and 20th in 100m Breast.

Jordyn Nikiel (13): Finished third in 400m Free, sixth in 100m Back, eighth in 200m Free, 12th in 100m Free, 15th in 200m and 20th in 50m Free.

Aliya Seeley (13): Finished second in 400m Free, seventh in 200m Free, ninth in 100m Fly, 10th in 200m IM and 15th in 100m Free.

Female 15-17

Abigail Begin (15): Finished sixth in 100m Back and 50m Back, ninth in 50m Fly and 15th in 50m Breast.

Rowynn Biffart (15): Finished first in 50m Fly (new 15 and over provincial champ time), first in 100m IM, 50m Breast, 100m Breast, 50m Back, 200m Breast and second in 100m Free (new 15 and over provincial champ time) and 50m Free (new 15 and over provincial champ time).

Morgan Hobson (15): Finished fifth in 100m Breast, seventh in 50m Breast, 10th in 50m Fly (new 15 and over provincial champ time), 11th in 100m IM, 12th in 100m Free and 15th in 50m Back.

Jocelyn MacPhail (17): Finished 20th in 50m Free.

Male 10 and under

Daniel Appleton (10): Finished ninth in 100m Back, 10th in 100m Breast, 11th in 50m Free, 12th in 100m Free, 50m Breast and 50m Back.

Rixtonn Biffart (9): Finished first in 50m Fly, second in 100m IM, 100m Free, 50m Back, 50m Free, fifth in 50m Breast and seventh in 100m Breast.

Piercyn Berg (9): Finished fifth in 100m Back, 100m IM and 100m Breast, sixth in 50m Breast, 11th in 50m Back and 100m Free and 12th in 50m Free.

Kolton Clarke (10): Finished fourth in 50m Fly, sixth in 100m Back, seventh in 50m Back, 10th in 100m Free, 50m Free and 11th in 50m Breast.

Austin Seeley (10): Finished first in 200m Breast, second in 100m Back, fourth in 100m IM, sixth in 100m Free, 100m Breast and 50m Back, seventh in 50m Breast and eighth in 50m Free.

Henley Yonkman (7): Finished 13th in 50m Breast, 14th in 100m Free, 50m Back and 50m Free.

Male 11-12

Gage Anderson (11): Finished first in 200m Back, third in 200m Free, 100m Back and 400m Free, fourth in 50m Back, seventh in 200m IM, 10th in 50m Free and 11th in 100m Breast.

Masao Mori (12): Finished first in 200m Free (new 13-year-old provincial time), second in 400m Free (new 13-year-old provincial time), 100m Breast (new 13-year-old provincial time), third in 100m IM, 100m Fly (new 12 and under provincial time), 200m IM, fourth in 50m Breast (new 13-year-old provincial time) and fifth in 50m Free (new 13-year-old provincial time).

Jack Mulligan (11): Finished ninth in 50m Fly, 10th in 100m Back and100m Free, 11th in 50m Breast, 14th in 100m Breast, 15th in 50m Free and 16th in 50m Back.

Zachary Pillibeit (12): Finished 11th in 100m Free, 12th in 100m Back and 17th in 50m Free.

Izaak Smith (11): Finished 10th in 100m IM, 11th in 100m Back, 12th in 100m Free, 13th in 50m Breast, 15th in 100m Breast and 18th in 50m Back and 50m Free.

Micah Smith (12): Finished fourth in 200m Free, seventh in 100m Free, ninth in 100m Back and 50m Breast, 12th in 100m Breast and 14th in 50m Back.

Male 13-14

Wyatt Gage (14): Finished seventh in 100m Breast, 12th in 50m Fly and 100m IM, 13th in 100m Free, 14th in 50m Free and 15th in 50m Breast and 50m Back.

Caen McWilliams (14): Finished first in 100m Back

and 200m Back (new 14-15 provincial time), second in 50m Back, fourth in 100m Fly (new 14-15 provincial time) and 200m IM (new 14-15 provincial time), fifth in 100m Free (new 14-15 provincial time), sixth in 50m Fly (new 14-15 provincial time) and 50m Free (new 14-15 provincial time).

Leo Yonkman (14): Finished fifth in 200m Free, ninth in 100m Back, 12th in 50m Breast, 14th in 200m IM, 18th in 50m Free, 20th in 100m Free and 50m Back.

Male 15-17

Westin Endres (15): Finished fourth in 200m Free, fifth in 100m Breast, ninth in 50m Breast, 10th in 50m Fly, 11th in 100m Free and 13th in 50m Free.

Johnathan Marshall (16): Finished fifth in 100m Fly and 200m IM, seventh in 50m Breast, eighth in 50m Back, 50m Fly and 100m Free (new 16 and over provincial time), ninth in 50m Free and 100m IM.

Next up for AMAC swim club is Cascade Speed Meet / Provincial Series No. 1, where qualified AMAC Swimmers will be attending.

Share this story:

51
-50

Comments are closed.