May 19th, 2019

Senft leads medal haul at FLC for hometown Waves

By Medicine Hat News on May 14, 2019.

The Medicine Hat Waves swim club had 25 swimmers competing at the Family Leisure Centre this past weekend at a long course meet, and one booked his spot at a major meet thanks to some excellent results.

Karsten Senft won five of the six events he entered in the boys 12- and 13-year-old division, three of his times counting towards the Summer Championships in July.

Senft won the 50, 100 and 200 metre freestyle, the 50 backstroke and butterfly, and was third in the 400 free in a memorable meet in his hometown.

His younger brother Kage also had a standout meet, winning the 50 free in the boys 11-under division and adding silver medals in the 200 free, 50 back, 50 and 100 fly.

Other multi-medallists from the Waves included Grace Jacobs (two silver and a bronze in girls 13-14), Johnathan Marshall (one silver and two bronze in 12-13 boys) and Jaivyn Barabe (two silver in girls 13-14).

Taigan Walker, Cambria Henderson-Muryn and William Miller also earned individual bronze medals.

Waves results

Girls 10 & Under

Cambria Henderson-Muryn (10) – 100 free, third; 100 back, fourth; 50 free, fifth; 100 breast, fifth; 50 back, sixth; 50 breast, seventh.

Ryder Durksen (10) – 100 free, fourth; 100 back, seventh; 50 free, ninth; 100 breast, 11th; 50 breast, 12th.

Jayda Smith (10) – 50 back, 13th; 50 breast, 18th; 50 free, 19th.

Katie Ross (9) – 100 free, 16th; 50 back, 18th; 50 free, 27th.

Abbigale Pullan (9) – 100 free, 15th; 50 back, 19th; 50 breast, 27th; 50 free, 29th.

Boys 11 & Under

Kage Senft (10) – 50 free, first; 200 free, second; 50 back, second; 100 fly, second; 50 fly, second; 400 free, seventh.

William Miller (10) – 200 back, third; 50 back, sixth; 100 back, fifth; 50 fly, seventh; 200 free, 10th; 50 free, 11th.

Kaden Goffinet (10) – 100 breast, sixth; 50 back, seventh; 100 back, ninth; 100 free, ninth; 50 free, 10th.

James Cole (10) -100 breast, fifth; 50 breast, ninth; 50 back, 11th; 100 back, 13th; 100 free, 13th.

William Smith (11) – 50 breast, 10th; 100 free, 12th; 50 back, 13th; 100 back 14th; 50 free, 16th.

Brody Elsom (11) – 50 breast, 12th; 50 back, 14th; 100 free, 16th; 50 free, 18th.

Jonathan Miller (8) – 50 back, 15th; 50 free, 20th.

Girls 11-12

Willow Elsom (12) – 50 breast, 11th; 100 breast, 12th; 50 free, 20th; 100 back, 23rd; 50 back, 25th; 100 free, 25th.

Keira Leclair (11) – 200 breast, 11th; 50 breast, 16th; 50 free, 23rd; 50 fly, 23rd.

Emma McCulloch-Jones (11) – 50 back, 28th; 100 back, 28th; 100 free, 28th; 50 free, 30th; 50 breast, 30th.

Boys 12-13

Karsten Senft (13) – 50 free, first; 100 free, first; 200 free, first; 50 back, first; 50 fly, first; 400 free, third.

Johnathan Marshall (12) – 50 fly, second; 50 back, third; 50 breast, third; 200 IM, fourth; 50 free, fourth.

Luke Cole (13) – 50 back, fourth; 100 back, seventh; 100 free, seventh; 50 free, ninth; 100 breast, 11th; 50 breast, 12th.

Girls 13-14

Grace Jacobs (13) – 50 back, second; 100 back, second; 200 back, third; 200 IM, seventh; 50 free, 12th; 50 fly, 14th.

Jaivyn Barabe (13) – 50 breast, second; 100 breast, second; 200 free, seventh; 50 free, eighth; 100 free, 11th.

Taigan Walker (13) – 200 breast, third; 100 breast, fourth; 50 breast, eighth; 200 IM, eighth; 50 free, 17th.

Hunter Mandel (13) – 100 breast, seventh; 200 back, eighth; 100 back, ninth; 50 back, 14th; 50 breast, 14th; 50 free, 18th.

Isabella Middleton (13) – 400 free, fifth; 200 free, 17th; 50 fly, 19th; 50 back, 20th; 50 breast, 21st; 50 free, 23rd.

Girls 15 & Over

Sydni Martens (15) – 100 breast, seventh; 100 free, eighth; 50 free, 15th; 50 breast, 15th.

Boys 14-15

Jericho Raneses (15) – 50 fly, fifth; 50 free, eighth.

Share this story:

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.